Jaké má fotovoltaika výhody a nevýhody?

Tiskové zprávy a novinky Volkswagen
Odpovědět
admin
Administrátor
Příspěvky: 99
Registrován: pát 05. lis 2010 15:20:39
Kontaktovat uživatele:

Jaké má fotovoltaika výhody a nevýhody?

Příspěvek od admin »

V poslední době se stále více majitelů rodinných a bytových domů rozhoduje pro využití solárních panelů a výrobu elektřiny ze sluneční energie. Existuje několik výhod tohoto ekologického přístupu, ale je také důležité být obezřetný a případné investice promyslet dopředu.

Jednou z hlavních výhod solárních panelů je možnost výroby vlastní elektřiny ze slunečního světla, čímž se snižuje závislost na dodavatelích elektřiny a jejich podmínkách. Solární energie je obnovitelný zdroj energie, který je ekologicky šetrný a navíc zdarma. Elektřinu vyrobenou prostřednictvím fotovoltaických panelů můžeme využít k napájení domácích spotřebičů, osvětlení domu nebo ohřevu vody. Fotovoltaika využívá solární články, které přetváří světelné částice na elektrickou energii jako jednosměrný proud. Protože v této formě ji nelze využít pro naše potřeby, je tato energie následně přeměněna do střídavého proudu pomocí měničů napětí a může být používána v domácnostech.

Může se stát, zvlášť ve velmi slunečných dnech, že vyrobíme více energie, než dokážeme spotřebovat. Přebytečnou elektřinu můžeme prodat zpět do elektrické sítě, ale finančně výhodnější možností je investovat do solárních baterií, které umožňují skladování energie a její využití ve dnech s nižším slunečním zářením nebo v nočních hodinách. Další výhodou fotovoltaiky je její ekologicky šetrný provoz. Při výrobě elektřiny získané ze sluneční energie nevznikají žádné emise, škodlivé látky ani hluk. Solární panely vyžadují minimální údržbu a jejich ovládání je velmi jednoduché.
Nevýhodou je skutečnost, že geografické umístění naší země může ovlivnit výkon solárních panelů. Vzhledem k tomu, že se roční období mění a intenzita slunečního záření kolísá, je vhodné umístit solární panely na střechu domu s orientací na jih, jihovýchod nebo jihozápad, kde je největší podíl slunečního svitu.
FOTO_fotovoltaika.jpg

Odpovědět